מתיחת פנים

ניתוח מתיחת פנים הינו ניתוח מודרני, שעיקרו הרמת הפנים או מתיחת פנים להחזרת החיוניות והמראה הצעיר והטבעי.

למי מתאים ניתוח מתיחת פנים

זמן התאוששות מהניתוח

במהלך ניתוח מתיחת פנים מאורגנות הרקמות התת־עוריות מחדש בווקטור הפונה כלפי מעלה, הפוך מכיוון הגרוויטציה. ניתוח מתיחת פנים מתאפיין בהחזרה של הזווית הנכונה שבין הצוואר לסנטר, והדגשה של זווית הלסת. רקמות תת־עוריות מקובעות במקומות, שבהם יש צורך להחזיר "מלאות צעירה", כגון באזור של עצמות הלחיים. האזורים המדוללים מרקמת שומן, מקבלים התייחסות שונה, כגון השתלה מחודשת בשומן עצמי. ניתן גם להשתיל שומן לשפתיים וקמטי הבעה עמוקים. בעבר בוצע ניתוח מתיחת פנים בעור בלבד, דבר שהביא למראה פנים מנותחים ומתוחים. הניתוחים המודרניים של מתיחת פנים לא מותחים את עור הפנים, ובעצם מבוצעים על שכבת השרירים והגידים אשר מתחת לעור הפנים, במהלך ניתוח פנים מודרני לא שואפים למראה מתוח כי אם לתוצאה חיונית, צעירה וטבעית. קמטים וקפלי עור נוצרים כתוצאה מהפעלת שרירי הפנים ומתהליך ההזדקנות. שני גורמים אלו לא משתנים בעקבות הניתוח, ולפיכך תהליך ההזדקנות והיווצרות הקמטים וקפלי העור ימשיכו באותו קצב, אבל מנקודת מוצא חדשה.

 

כיצד מבוצע ניתוח מתיחת פנים?

ניתוח מתיחת פנים מבוצע בהרדמה מקומית או כללית. אורכו בדרך כלל בין שלוש לשש שעות, תלוי במורכבות הניתוח. ההחלמה אורכת בין שלושה לארבע שבועות. החתכים מבוצעים בקדמת האפרכסת, בקדמת הפאה או בתוכה ולעיתים מאחורי האפרכסת. כל החתכים במהלך ניתוח מתיחת פנים נעשים בקווים האנטומיים של הפנים, כך שהצלקות "כמעט ייעלמו" בקמטים טבעיים של הפנים. במידת הצורך בנוסף לניתוח הרמת פנים מבוצע גם ניתוח עפעפיים וניתוח הרמת גבות. התפירה נעשית בחוטים דקים שנספגים, ואין צורך להסירם. בדרך כלל ד"ר ארנון לא משאיר נקזים. 

 

 

מהן ההכנות לקראת ניתוח מתיחת פנים?

לפני פגישת הייעוץ לקראת הניתוח יש למלא שאלון רפואי מלא, ותתבקשי להביא תמונות מגילאי ה-20. בפגישת הייעוץ תצייני את הבעיות המפריעות לך, נתבונן בתמונות שהבאת כדי ללמוד את תווי הפנים הייחודיים לך, וביחד עם ד"ר ארנון נבחר את הטיפול המתאים. ד"ר ארנון יסביר את התוצאות והסיבוכים האפשריים לכל פעולה. כמו כן יבוצעו צילומים של "לפני" לצורך מעקב קליני.

יש צורך בהפסקת עישון לפחות חודש טרם ניתוח מתיחת פנים וחודש לאחריו, שכן העישון פוגע בבניית כלי דם חדשים, ויכול לפגוע קשות בתוצאות הניתוח. כשבוע לפני הניתוח תתבקש/י להפסיק ליטול תרופות שמגבירות דימום, כגון: אספירין, איבופרופן ותוספי מזון כגון ויטמין E ושום.

מטופלים/ת הסובלים/ת מהתפרצות פצעי חום (הרפס), יזדקקו לטיפול מונע במשך שלושה ימים לפני מועד הניתוח. לקראת הניתוח יש להימנע משימוש בתכשירי קוסמטיקה המכילים חומצות אלפא הידרוקסיות. החומצות משמשות לביצוע של פילינג וטיפול בקמטים ומצויות בחלק מהתכשירים המיועדים לטיפול בעור הפנים. ערב לפני ניתוח מתיחת פנים יש להסיר איפור ועדשות מגע, ולרחוץ את הפנים במים וסבון ולחפוף את שיער הראש. יש להיות בצום של 8 שעות, ובבוקר הניתוח לחזור על הרחצה.

 

 

למה לצפות בתהליך ההחלמה לאחר ניתוח מתיחת פנים?

לאחר ניתוח מתיחת פנים תישאר/י באשפוז של מספר שעות ועד 24 שעות, בהן נקרר את הפנים בעזרת שקית עם שבבי קרח, למניעת נפיחות יתר. בימים הראשונים עלולה להיות נפיחות בדרגות שונות ואף סימנים כחולים. לא מומלץ להציץ במראה! מומלצת סבלנות ומנוחה. תוך מספר ימים הנפיחות תיסוג אט אט, ויציצו הפנים החדשות והצעירות. ניתוח מתיחת פנים וצוואר מוריד כ-10 שנים במראה הפנים. יש להקצות כשלושה שבועות להחלמה ראשונית מהניתוח. זהו זמן חשוב למנוחה, להחלמה ולהתרגלות למראה החדש. בשבועיים הראשונים מתום הניתוח תתבקש/י שלא לבצע תנועות גדולות עם הצוואר, ובשבועיים שלאחר מכן תוכל/י לחזור לפעילות רגילה. תוצאות הניתוח מתייצבות אחרי תקופה של שלושה חודשים לפחות.

 

 

מהן תופעות הלווי והסיבוכים האופייניים לאחר ניתוח מתיחת פנים?

תופעות לווי וסיבוכים של ניתוח מתיחת פנים הם נדירים, אך המטופל/ת חייב/ת להכירם, ולהיות מודע לכך שיש סיכון שייקרו. ד"ר ארנון יעשה כל שביכולתו על מנת להקטין את הסיכונים לסיבוכים. היצמדות להוראות מורידה משמעותית את אחוזי הסיכוי לסיבוכים. יחד עם זאת, רפואה היא לא מתמטיקה, ותהליך הריפוי שונה מאדם לאדם. לעיתים אנו נתקלים בסיבוכים, גם כאשר כל ההכנות והניתוח עצמו עברו ללא רבב. הסיבוכים אינם מעידים על רשלנות, ויכולים לקרות לכל מטופל ולכל מנתח.
תופעות הלווי והסיבוכים האופייניים לניתוח מתיחת פנים: דימום, זיהום, אסימטריה, נמק, צלקות, פגיעה עצבית תחושתית, פגיעה עצבית מוטורית ופקקת (טרומבוזה) בוורידי הרגליים.

המאמר נועד להשכלה כללית ואינו מהווה תחליף לפגישת יעוץ אישית, עם דר' ארנון.

 

 

 

גלריית תמונות מתיחת פנים – לפני אחרי 

כתיבת תגובה