הקטנת חזה לגבר – גניקומסטיה

מעל למחצית מאוכלוסיית הגברים בגיל הבוגר סובלים מצמיחת יתר של רקמות השד והשומן בחזה. התופעה גורמת לירידה בביטחון העצמי. ניתוח לתיקון גניקומסטיה מעניק מראה שטוח ומוצק, וגורם לעלייה מיידית באיכות החיים."


הקטנת חזה לגבר – גניקומסטיה – שאלות נפוצות

למי מתאים ניתוח לתיקון גניקומסטיה?

בגיל ההתבגרות יש פרץ הורמונים גבוה, הגורם להתפתחות בלוטות שד גם אצל גברים. מתבגרים רבים סובלים מחזה גדול. אצל רובם החזה חוזר למצב טבעי עם חזרת ההורמוניים למצב נורמלי, אך אצלם חלקם החזה נשאר גדול, וגורם למבוכה ולירידה בביטחון העצמי. בוגרים (בגיל 17-18) עם חזה גדול, כאשר הפרופיל ההורמונלי תקין, מתאימים לניתוח תיקון גניקומסטיה. אצל מבוגרים יותר הגניקומסטיה היא בדרך כלל בעלת מרכיב שומני גבוה יותר. לסיכום, כל גבר מגיל 17, שמרגיש שהחזה שלו גדול מדי, יכול להיבדק, וייתכן שניתוח לתיקון גניקומסטיה עשוי לפתור את הבעיה.

האם ניתוח תיקון גניקומסטיה משאיר צלקות?

כאשר המרכיב העיקרי בגניקומסטיה הינו שומן, ניתן לבצע תיקון ע"י שאיבת שומן בלבד. שאיבת שומן מתבצעת דרך חתכים זעירים בעור (2-3 מילימטר), לרוב על גבול העטרה. כאשר המרכיב העיקרי בגניקומסטיה הינו רקמה בלוטית, שאיבת שומן בלבד לא תספיק, ויש צורך להוציא רקמה דרך החלק התחתון של העטרה. אזור חיבור העטרה לעור הינו אזור של שינוי גוון, ובאזור כזה הצלקות, בדרך כלל, נסתרות. כמובן שלא ניתן להבטיח את היעלמות הצלקות. לאיכות הצלקת יש מרכיב גנטי משמעותי. בדרך כללף לרופא אין שליטה על דרך ריפוי הצלקת, וכיצד היא תיראה בסופו של דבר.

כאשר החזה מאד גדול, לעיתים יש צורך להתקין את "המעטפת", כלומר להסיר עודפי עור. כאשר צריך להסיר מעט עור, הצלקת תשאר מסביב לעטרה בלבד. כאשר יש להסיר יותר עור, הצלקת תגלוש מגבול העטרה או שיבוצע ניתוח בשלבים. בפגישת הייעוץ, יסביר ד"ר ארנון איזו משיטות הטיפול מתאימה לכל מטופל.

מהן ההכנות לקראת ניתוח לתיקון גניקומסטיה?

בפגישת הייעוץ טרם הניתוח יבדוק ד"ר ארנון את כמות הרקמות העודפות, את יחס השומן לבלוטות ואם יש עור עודף. שיטת הניתוח תיבחר ותוסבר בפרטים. 

לאחר מכן תתבקש  להביא תוצאות של בדיקות דם והיסטוריה רפואית מרופא המשפחה. מעל גיל 40 יש צורך גם בבדיקת א.ק.ג. ובבדיקת רופא מרדים מספר שבועות טרם הניתוח. מעל גיל 50 נדרש גם צילום חזה. (ניתן להוריד באתר את טופס הבדיקות לפני ניתוח).

מהו המהלך לאחר הניתוח ולכמה זמן צריך חופשה להבראה?

לאחר הניתוח תלבש חליפת לחץ, חגורת בטן (גב) למספר שבועות בכל שעות היממה. לעיתים יושאר נקז, ויהיה צורך להסירו לאחר מספר ימים. ההחלמה הראשונית אורכת  מספר ימים (שבוע), והחלמה עד ספיגת הנפיחויות אורכת כ-3 חודשים. ניתן לחזור לפעילות רגילה תוך כשבועיים שלושה.

מהם הסיכונים והסיבוכים בניתוח לתיקון גניקומסטיה?

זיהום, דימום, צלקות, אסימטריה, צורך בניתוח מתקן.

בפגישת הייעוץ ד"ר ארנון יפרט על כל סיבוך וסיכון בצורה מלאה.


המאמר נועד להשכלה כללית ואינו מהווה תחליף לפגישת יעוץ אישית עם ד"ר ארנון.


כתיבת תגובה