הצמדת אוזניים

מטרת ניתוח הצמדת אוזניים היא תיקון אפרכסות מתבלטות. בדרך כלל הוא מבוצע בילדים וילדות לפני גיל בית הספר, על מנת להקטין את הסיכוי לנזק חברתי ופסיכולוגי העלול להיגרם מבעיה זו. לניתוח בדרך כלל תוצאות טובות, והוא מביא לשיפור בביטחון העצמי של הילד/ה. הניתוח מבוצע באפרכסות בלבד, ואין שום קשר למנגנון השמיעה, לכן אין שום סיכוי לפגיעה בשמיעה. יש מדדים לאפרכסות מתבלטות, אבל ההחלטה באם לעבור ניתוח תלויה ברצון הילד/ה וההורים בלבד. הגיל המומלץ לניתוח לתיקון אפרכסות בולטות הוא 6 שנים. בגיל זה האפרכסת מגיעה לכ-85% משיא גודלה. אם יבוצע הניתוח בגיל צעיר יותר, הצמיחה של האפרכסות תיעצר, והן לא תגדלנה בצורה פרופורציונלית לשאר האיברים.


גלרית תמונות הצמדת אוזניים - לפני ואחרי

האפרכסת בנויה מסחוס גמיש, עטוף עור משני צידיו. הכיפופים בסחוס מאפשרים לאפרכסת לשמר את צורתה הייחודית, תוך שמירה על גמישות רבה. בדרך כלל אצל ילדים הסובלים מהתבלטות האפרכסת קיים חוסר או כיפוף קטן מדי של כפל האנטיהליקס (כפל בצורת האות Y כאשר מתבוננים מהצד). בנוסף, לעיתים הקונכיה, החלק הסחוסי שמתחבר לגולגולת, גבוהה מדי ורחוקה מהגולגולת, ויש להסיר ממנה צורת חצי סהר על מנת לאפשר קיבוע האפרכסת קרוב יותר לגולגולת. בפגישת הייעוץ עם ד"ר ארנון נבצע בדיקה והסבר לגבי הצורך הספציפי שמתאים לכל מטופל/ת.

 

כיצד מבוצע ניתוח הצמדת אוזניים?

הניתוח בילדים מבוצע בהרדמה כללית, וכאשר המטופל/ת מבוגר/ת, ניתן לבצעו בהרדמה מקומית עם טשטוש. משך הניתוח כשעה וחצי עד שעתיים. ניתן לבצע את הניתוח בשיטה סגורה או פתוחה, עם חתכים בקפל האחורי ו/או בקידמת האפרכסת. לכל מקרה יש להתאים את השיטה, והדבר תלוי בסוג העור, בסוג העיוות, במטופל/ת ובמנתח. בדרך כלל ד"ר ארנון בוחר בשיטה שתיתן את התוצאה הטבעית והטובה ביותר. בכל השיטות, בסופו של דבר, יש לבצע החלשה או חיתוך של הסחוס במקומות בהם יש רצון לכפל ולעצב מחדש. את המיקום החדש של הסחוסים יש לקבע בעזרת תפרים פנימיים.

מהן ההכנות לקראת ניתוח לתיקון אפרכסות בולטות?

לפני פגישת הייעוץ עם ד"ר ארנון יש למלא שאלון רפואי מלא.
ד"ר ארנון יבצע בדיקה רפואית, וימליץ על סוג הניתוח שמתאים לבעיה. נשוחח על התוצאות הצפויות, תופעות הלוואי והסיבוכים שעלולים להתרחש בניתוח מסוג זה.
כשבוע לפני הניתוח יש להפסיק ליטול תרופות שמגבירות דימום, כגון אספירין ואיבופרופן, ותוספי מזון כגון ויטמין E ושום. בערב הניתוח יש לחפוף ראש ולרחוץ את הפנים במים וסבון. לפני הניתוח יש להיות צום מאוכל ומנוזלים של 8 שעות, ובבוקר הניתוח יש לחזור על הרחצה. בעלי ובעלות שיער ארוך יקלעו צמה או יאספו את השיער בגומי בחלק העליון של הקרקפת.

למה לצפות בתהליך ההחלמה מניתוח לתיקון אפרכסות בולטות?

לאחר הניתוח תשהה באשפוז של מספר שעות, ועד 24 שעות לאחריו. המטופל יוצא מחדר הניתוח עם חבישה שדומה לכובע הודי, המיועדת לשמירה על המנח החדש של האפרכסות. יש להישאר עם החבישה בכל שעות היממה עד כחמישה עד שבעה ימים מתום הניתוח. אז נסיר את החבישה, ותתבקש/י לחבוש את אזור הניתוח עם חבישה קטנה יותר, שתוחזק בעזרת סרט הדומה לסרט של טניסאים או בנדנה למשך כשבועיים-שלושה נוספים.
ההחלמה של הסחוסים היא איטית, ולכן יש צורך להגן על אזור הניתוח. חבלה או שינה על הצד יכולה לגרום להתרופפות התפרים ולהחלמה שלא על פי התכנון. לאחר כשלושה שבועות מהניתוח ניתן לחזור לפעילות רגילה ללא חבישות.

מהן תופעות הלוואי והסיבוכים האופייניים לניתוח תיקון אפרכסות בולטות?

תופעות לוואי וסיבוכים לניתוח מסוג זה הם נדירים, אך המטופל/ת חייב/ת להכירם, ולהיות מודע/ת לכך שיש סיכוי שייקרו. ד"ר ארנון יעשה כל שביכולתו על מנת להקטין את הסיכויים לסיבוכים. היצמדות להוראות מורידה משמעותית את אחוזי הסיכוי לסיבוכים. יחד עם זאת, רפואה היא לא מתמטיקה, ותהליך הריפוי שונה מאדם לאדם. לעיתים אנו נתקלים בסיבוכים, גם כאשר כל ההכנות והניתוח עצמו עברו ללא רבב. הסיבוכים אינם מעידים על רשלנות, ויכולים לקרות לכל מטופל ומנתח.

תופעות הלוואי והסיבוכים האופייניים לניתוח הצמדת אפרכסות: דימום, זיהום, אסימטריה, פגיעה עיצבית, צורך בניתוח מתקן. בפגישת הייעוץ עם ד"ר ארנון נשוב לפרט על כל סיבוך בצורה מלאה.

המאמר נועד להשכלה כללית ואינו מהווה תחליף לפגישת יעוץ אישית עם ד"ר ארנון.